Beboerprotester gav resultat: Nu slukkes det nye og grimme gadelys igen

Vores protester er blevet hørt! Dragør Kommune har nu besluttet at stoppe opsætningen af de nye, skærende hvide gadelygter i den gamle bydel. Og endnu bedre: de LED-projektør-lamper, som allerede er sat op, bliver nu pillet ned igen.

Kommunens LED-projektører har givet er skarpt, hvidt og fladt lys, der helt har ødelagt aftenstemningen i den gamle by. Nu kommer de væk!

Kommunens LED-projektører har givet et skarpt, hvidt og fladt lys, der helt har ødelagt aftenstemningen i den gamle by. Nu kommer de væk!

Dragør Kommune har ellers siden december 2016 haft gang i forskellige forsøg med ny belysning i den gamle bydel. Formålet med nye LED-gadelamper var at spare energi, men lysforsøgene er endt helt katastrofalt. De opsatte lamper har et skarpt, fladt, hvidt og skærende lys, som fuldkommen ødelægger kulturmiljøet i de gamle gader. Flere gange er lamperne forsøgt justeret, men uden tilfredsstillende virkning.

Beboerforeningen har samen med en række enkeltborgere klaget højlydt, og foreningen fik ved et møde med borgmester Eik Bidstup i februar 2017 løfte om, at den nye gadebelysning ikke blev gjort permanent, før alle var tilfredse med kvaliteten. Det har kommunen nu heldigvis taget konsekvensen af, så hele det mislykkede eksperiment aflyses.

Konkret sker der det, at de opsatte prøvelamper på lygtepælene bl.a. i Strandstræde og på Jens Eyberts Plads nu slukkes og pilles ned. De gamle armaturer med de hidtidige pærer sættes op igen, så vi i god tid inden de mørke vinteraftener er sikret en gadebelysning, som passer til vores bymiljø.

Tilbage er de lave, såkaldte parklamper, som kan ses på f.eks. Badstuevælen og langs fortovet ved Vestgrønningen. De er også udskiftet i de seneste måneder med snesevis af LED-armaturer, som giver et hvidt og skærende lys. Beboerforeningen vil kæmpe for, at der også findes en tilfredsstillende løsning for disse lamper, som p.t. lyser alt for kraftigt i vores små gader. Da det næppe er muligt at få opsat de gamle parklamper igen, vil vi sikre, at lyskilderne i de nye lamper bliver passende i farvetemperatur og ikke mindst lysstyrke.