Intro-tur for nye beboere

Fællesskabet er et af de særlige træk ved at bo i Dragørs gamle bydel. Vi bor så tæt, at vi mærker hinanden døgnet rundt, og netop nærheden er afgørende for mange, når de vælger at bosætte sig her i den pittoreske del af vores kommune.

Netop de nye husejere er fokus for Beboerforeningen for Dragør Gamle By med et nyt initiativ. Vi synes, at alle skal føle sig velkomne og have muligheden for at indgå i vores fællesskab. Derfor inviterede vi forrige weekend alle familier, der de sidste par år er flyttet ind i vores bydel.

BYTURedited

Arrangementet startede med en spadseretur rundt i gaderne, hvor vi diskuterede lokal byggeskik, små finurligheder ved huse og haver, byplanvedtægt og ikke mindst det gode naboskab. Mange nye indbyggere fortæller, at de netop glæder sig til eller allerede har mødt det berømmede naboskab i Dragør, der som regel ikke findes magen til i etageejendomme eller mere anonyme villakvarterer. Det gode fællesskab er en af de allerstørste kvaliteter ved Dragør, siger de nye beboere.

Rundturen i byen foregik i blidt snevejr, så en omgang hed Dragør-punch i et af de små, gule huse var mere end velkommen som afslutning. Her gik snakken blandt de fremmødte videre, og i foreningen er vi sikre på, at arrangementet ikke bare har givet indtryk af Dragørs historie og byggeskik, men også skabt en række nye bekendtskaber.

I alt var cirka 30 personer med på det nye initiativ, og hvis der fremover er lige så stor interesse for en sådan intro-dag, vil Beboerforeningen gøre den til en fast tradition.